Tatry, jakkolwiek najpiękniejszy zakątek naszego kraju, do niedawna jeszcze rzadko kiedy były zwiedzane przez naszych ziomków. Zaledwie niezrażona niczem chęć zbadania i poznania tajników przyrody górskiej zawiodła niekiedy w tę zaczarowaną krainę przyrodnika, malarza lub poetę szukającego wrażeń. Dopiero od czasów podniesienia zdrojowisk krajowych przez nieodżałowanej pamięci Dra Dietla zaczęły się zaludniać nasze zakłady zdrowotne a z temiż i Zakopane u podnóża Tatr z ożywczym powietrzem górskim. Wydanie P r z e w o d n i k ó w d o T a t r przez Steczkowską. Dra E. Janotę i W. Eljasza, znacznie zachęciło do zwiedzania Tatr, zwróciło nadto uwagę na przykrości jakich tamże doznawali turyści. Usunięcie tych przeszkód i ułatwienie pobytu w górach było jednym z ważniejszych celów zawiązanego w r. 1874 Towarzystwa Tatrzańskiego.
Towarzystwo Tatrzańskie chcąc ułatwić swym Członkom pobyt w Tatrach wybudowało już w pierwszych latach swego istnienia tamże kilka schronisk. Następnie i w samem Zakopanem dla uprzyjemnienia pobytu stworzyło ognisko życia towarzyskiego wybudowaniem dworu tatrzańskiego.
Schronisko Staszica przy Morskim Oku (tak nazwane na wniosek prof. Świerza uchwałą Wydziału z d. 16 września 1875) zbudowane w r. 1874 pod kierunkiem ówczesnego wiceprezesa Tow. Adama Uznańskiego. Budulec potrzebny na to schronisko ofiarował b. właściciel Zakopanego bar. Ludwik Eichborn.
Schronisko Pola w pobliżu ujścia Roztoki do Białej Wody (tak nazwano na wniosek prof. L. Świerza uchw. Wydziału z d. 18 października 1876) zbudowane pod bezpośrednim dozorem X. Wojciecha Roszka w r. 1876 zawiera obecnie trzy izby…
Leopold Świerz – Pamiętnik TT – Tom X – 1885
Cóż jeszcze czyniło nowo powstałe Towarzystwo? Poprawiało drogę do Morskiego Oka (1874); wykonało ścieżki na Czerwone Wierchy (1875) przez co ,,przystęp…został tak dalece ułatwiony, że nawet szanowne turystki bez większego zmęczenia i w krótszym niż przed tym czasie mogą dotrzeć do celu”. Dalej wykonało ścieżkę w Dol. Waksmundzkiej (1875), na Piekło (1877), w Dol. Roztoki przy Wodogrzmotach i Siklawie (1880), przez Zawrat (1877 i 1880), w Dol. Buczynowej (1877), pod Wołoszynem (1878)……W tym czasie pojawiają się w górach pierwsze drogowskazy, których w Tatrach umieszczono w różnych częściach 50.
Wł. Krygowski – Zarys dziejów Polskiej Turystyki Gorskiej – S i T 1973
<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12