40 lat minęło …
Mija, minęło 40 lat od ważnych dla nas lat osiemdziesiątych, kiedy wydawało się, że władza popuściła i powstawały różne społeczne inicjatywy. Gazeta Krakowska – organ PZPR – stała się trybuną wolnego słowa. Na jej łamach redaktor Stefan Maciejewski inspirowany artykułami prof. Jacka Kolbuszewskiego zaczął pisać nt. reaktywowania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wchłoniętego w 1950 roku przez PTTK. Stefan Maciejewski nie tylko pisał, ale także organizował spotkania, które doprowadziły do powstania Obywatelskiego Komitetu Reaktywowania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
Komitet zwołał w dniach 10 – 11 października 1981 r. Sejmik Obywatelskiego Komitetu Reaktywowania PTT w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”, w którym uczestniczyło 52 osoby, w tym przedstawiciele 16 ośrodków reaktywowania PTT z całego kraju. Podjęto uchwałę o reaktywowaniu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, statut i deklarację programową oraz wybrano Zarząd Tymczasowy z przewodniczącym Stefanem Maciejewskim.
Niebawem zaczęły się organizować ośrodki. 23 października 1981 r. w Klubie pod Gruszką zwołano zainteresowanych PTT z terenu Krakowa. Na spotkaniu złożono ok. 400 deklaracji. Wybrałam się na to spotkanie wraz z moim mężem Januszem. Maciej Mischke ucieszył się moją obecnością, znał mnie już bowiem z działalności w Kole Krakowskim Klubu Wysokogórskiego, gdzie przez cztery lata byłam sekretarką.
12 grudnia w Zakopanem miało się odbyć spotkanie ośrodków PTT, niestety 13 grudnia 1981 r. na terenie całego kraju został ogłoszony stan wojenny. Mimo to spotykaliśmy się w Krakowie, w Dzielnicowym Domu Kultury w Podgórzu, gdzie pracował wówczas Marian Zurzycki. Niebawem zaczęły się coroczne ogólnopolskie spotkania ośrodków PTT. Na pierwszym nie byłam, drugie zorganizował Romuald Zaręba w Kaliszu i Antoninie, a następnie kolejne trzy zorganizował Kraków w schronisku na Polanie Chochołowskiej. Omawiano starania o rejestrację. W staraniach tych najbardziej zasłużyła się prawniczka Alicja Nabzdyk-Kaczmarek z Opola. Wreszcie radosna wiadomość – zostaliśmy zarejestrowani jako Towarzystwo Tatrzańskie w Katowicach w dniu 8 grudnia 1988.
Rok 1989 to czas organizowania się oddziałów PTT. 8 października 1989 zwołano I Zjazd PTT w Zakopanem w willi Oksza, Zjazd wybrał Zarząd Główny PTT z prezesem Maciejem Mischke. Uchwalono przeniesienie rejestracji Towarzystwa do Krakowa i przyjęcie nazwy Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Niebawem zaczęto wydawać comiesięczny informator organizacyjny „Co słychać”, a rok później – rocznik Pamiętnik Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
Aktualnie, wg. danych podanych w Pamiętniku PTT tom 31 za rok 2022, PTT liczy 3561 członków zrzeszonych w 17 oddziałach i 53 kołach terenowych.
Stefan Maciejewski, Barbara Morawska-Nowak
<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12