Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Już latem 1908 roku poczęli oni (Mieczysław Karłowicz i Mariusz Zaruski) planować zawiązanie organizacji, której zadaniem byłoby sprawne i szybkie niesienie pomocy ofiarom gór. Dzwonem alarmowym stała się tragiczna śmierć Karłowicza w lawinie na stokach Małego Kościelca, i właśnie tam, na białym grobie Karłowicza, w nocy z dnia 9 na 10 lutego 1909 roku, oczekując długie godziny na przybycie ludzi z łopatami i wysłuchując czy spod olbrzymich zwałów śniegu nie dobędzie się jaki głos, powziął Mariusz Zaruski myśl natychmiastowego utworzenia Straży Ratunkowej, dobrze zaopatrzonej w sprzęt i będącej stale w pogotowiu…..Dzięki niestrudzonej jego pracy i towarzyszy zawiązane zostało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Za oficjalną datę założenia należy przyjąć dzień 29 X 1909 roku, tj. datę zatwierdzenia statutu Towarzystwa przez Namiestnictwo.
Na pierwszym Walnym Zgromadzeniu, po urzędowym zatwierdzeniu statutu został wybrany zarząd w składzie: prezes dr Kazimierz Dłuski, zastępca Klimek Bachleda, lekarz Pogotowia dr Wacław Kraszewski. W okresie pierwszym skład zarządu nie ulegał większym zmianom, a duszą całej organizacji był Mariusz Zaruski.
Na Walnym Zgromadzeniu w dniu 22 VI 1927 roku uchwalono wejście TOPR w skład PTT jako Sekcji Ratunkowej. Była to zmiana jedynie formalna, gdyż łączność Pogotowia z PTT była od samego początku, najściślejsza. TOPR korzystało z lokalu w Dworcu Tatrzańskim w Zakopanem w skład zaś zarządu Pogotowia wchodzili członkowie zarządu Oddziału zakopiańskiego PTT, ratownikami byli bądź przewodnicy tatrzańscy, bądź członkowie Sekcji Turystycznej PTT.
W konsekwencji zmiany statutu PTT – w roku 1935 TOPR stało się Sekcją Ratunkową Oddziału Zakopiańskiego PTT, a nie Sekcją PTT jak dotychczas. W tym czasie gen. Zaruski odsunął się d pracy w Pogotowiu z powodu swej częstej nieobecności w Zakopanem. Przez Walne Zgromadzenie został on wybrany dożywotnym honorowym prezesem TOPR. Następne zaś walne zgromadzenie mianowało Zaruskiego, oraz zasłużonego w ratownictwie przewodnika Jakuba Wawrytkę członkami honorowymi TOPR.
Tadeusz Aleksander Pawłowski – WIERCHY – rok osiemnasty – Kraków 1948
<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12