Nr 1 (69) / 2013 "Beskidu" z Nowego Sącza

Najnowszy 69 numer "Beskidu" za 2013 r., pisma Oddziału PTT w Nowym Sączu zawiera 40 stron. Numer otwiera artykuł "140 lat dobrej tradycji" przedstawiający zawiłą historię i dokonania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, organizacji powstałej w Zakopanem w 1873 roku. Nie wszyscy wiedzą, że Związek Podhalan działający wśród amerykańskiej Polonii od 1927 roku, powstał z inicjatywy PTT, a wśród najaktywniejszych założycieli znalazł się Sądeczanin, Stefan Jarosz, absolwent gimnazjum im. Jana Długosza. Jego barwne, pełne przygód życie przybliża artykuł Anny Dominik pt:  "Alaskańska przygoda Stefana Jarosza".
W numerze znalazły się również cykliczne opracowania: sprawozdanie z działalności Oddziału PTT "Beskid" w Nowym Sączu za 2013 rok Macieja Zaremby oraz kolejna edycja cyklu "Poznaj przewodników PTT" przybliżająca także sylwetki zmarłych przewodników. O tragicznie zmarłym w 2013 r. Janie Krajewskim, postaci szeroko znanej wśród społeczności sądeckiego Oddziału w przejmującym i bardzo osobistym tonie opowiada Wojciech Szarota.
Ferratowy zawrót głowy czyli sierpniowe dwutygodniowe spotkanie z Alpami przybliża  relacja Michała Osysko.
Czy po pięćdziesiątce, mając bliżej do setki niż ćwierćwiecza - można przeżywać drugą młodość w niemałym gronie podobnych zapaleńców, wędrując co środę po szlakach beskidzkich i nie tylko, żywiołowością zawstydzając dwudziestoparolatków? Można, udowadnia w reportażu "Bo być seniorem jest fajnie" Maria Dominik.
O wędrówkach z dziećmi, słuchaczami SUTW, wspólnym bieganiu i startach w maratonach opowiadają inicjatorzy tych przedsięwzięć: Joanna Król, Wiesław Wcześny i Jolanta  Augustyńska.
Numer kończy obszerny fragment nowej książki Bartłomieja Sali "Legendy zamków karpackich".

Zapraszamy do lektury! (pobierz -> 3,90 MB)

Joanna Dryla-Bogucka