NA SKALNYM PODHALU. Tatry w twórczości młodopolskich artystów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie – pokaz w willi ATMA w Zakopanem

  • Drukuj

W dniu 27 listopada 2015 w willi Atma w Zakopanem w ramach organizowanych przez PTT obchodów Roku Kazimierza Przerwy – Tetmajera, odbyła się uroczystość otwarcia pokazu młodopolskich artystów inspirowanych poezją Tetmajera. Na wystawie zobaczyć można obrazy Leona Wyczółkowskiego, Stanisław Gałka i Jana Stanisławskiego. Licznie zgromadzonych uczestników uroczystości, w tym władz Zakopanego przywitała Pani Zofia Gołubiew - Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Prezes PTT Józef Haduch dziękując za współpracę przekazał dla MN okolicznościową srebrną monetę wydaną prze NBP z wizerunkiem Tetmajera i Tatr oraz okolicznościowy poświęcony Tetmajerowi tom Pamiętnika PTT.


W trakcie uroczystości odbyło się wręczenie przyznanych przez M K i Dz , Medalu za Zasługi dla Kultury Polski Gloria Artis dla Barbary Morawskiej – Nowak, która od pierwszego numeru zajmowała się opracowaniem redakcyjnym i wydawaniem Pamiętnika PTT oraz Srebrnej Odznaki za Opiekę nad Zabytkami dla Tadeusza Kiełbasińskiego, który we wsi Olchowiec stworzył i prowadzi muzeum Łemkwska Chyża i Huculska Izba. Uroczystość uświetnił koncert pieśni do słów Kazimierza Przerwy – Tetmajera wg muzyki W. Żeleńskiego, M. Karłowicza, K. Szymanowskiego, K. Pendereckiego w wykonaniu Sebastiana Szumskiego, śpiew i Weroniki Krówki, akompaniament fortepian. 8 grudnia 2015 roku odbędzie się wykład Urszuli Kozakowskiej - Zauchy pt. Na skalnym Podhalu. Tatry w twórczości młodopolskich artystów. 29 stycznia 2016 roku odbędzie się wykład dr. Antoniny Sebesty pt. Tatry a Tetmajer oraz koncert poezji śpiewnej wg Kazimierza Przerwy – Tetmajera, zespołu Zielony Szlak. Wystawa potrwa do 27 marca 2016 roku. Zapraszamy do Atmy w Zakopanem.

Józef Haduch