Strona Główna Aktualnosci

[*]

Prof. Jerzemu Lefeldowi

Honorowemu Prezesowi Oddziału PTT w Warszawie
wyrazy najgłębszego współczucia
z powodu śmierci
Żony

składa

Zarząd Główny
Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego

Wesołych Świąt!

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja".

życzy

Zarząd Główny PTT

Czyste Tatry 2016

Jak co roku w akcję „Czyste Tatry” angażują się mniejsze lub większe grupy z Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W tegorocznym sprzątaniu tatrzańskich szlaków wzięli udział przedstawiciele oddziałów PTT z Bielska-Białej i Łodzi oraz Szkolnego Koła PTT „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej.
Pracownicy i wolontariusze TPN przez cały rok dbają o czystość najwyższych gór Polski. Akcja ma więc znaczenie przede wszystkim edukacyjne. Wszyscy sprzątający przed wyruszeniem na szlaki wyposażeni zostali w "zestawy startowe" z koszulkami, identyfikatorami i - oczywiście - workami na śmieci. Oddział PTT w Bielsku-Białej poszukiwał śmieci na szlaku do Polany Strążyskiej i dalej Ścieżką nad Reglami w kierunku Sarniej Skały a z niej do Doliny Białego. Oddział PTT w Łodzi ruszył przez Dolinę Jaworzynki na Halę Gąsienicową a dalej na Kasprowy Wierch z zejściem do Kuźnic.
Szczególnie interesującą wycieczkę mieli członkowie Koła PTT "Diablaki" w Dąbrowie Górniczej. Diablaki zbierały śmieci na trasie: Dolina Strążyska – Polana Strążyska – Przełęcz w Grzybowcu – Dolina Małej Łąki – Dolina Ku Dziurze. Podczas wędrówki przewodnik przy każdej okazji opowiadał o otaczającej przyrodzie zarówno tej ożywionej, jak i nieożywionej; o ludziach związanych z Tatrami, o kulturze i historii ludzi mieszkających u podnóża Tatr. W Bacówce u Jaśka pod Reglami mieli okazję zobaczyć pracę bacy wyrabiającego oscypki, a także kupić i skosztować przepysznych wyrobów.
Na zakończenie akcji, wieczorem na Równi Krupowej wystąpił zespół Piersi.

Tomasz Kwiatkowski

Rozpoczynamy X Kadencję

12 czerwca w Zakopanem, w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego, zakończył dwudniowe obrady X Zjazd Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Przy znakomitej frekwencji zarówno delegatów, jak i gości oraz obserwatorów, dyskutowaliśmy nad kluczowymi kierunkami działalności Towarzystwa w ciągu najbliższych trzech lat. Wśród gości Zjazdu byli zastępca Wojewody Małopolskiego, pan Piotr Ćwik oraz Starosta Powiatu Tatrzańskiego, pan Piotr Bąk.
W odpowiedzi na apel Starosty Tatrzańskiego Zjazd postanowił, że PTT będzie wspierało wszelkie działania mające na celu rozwiązanie problemu sprzedaży PKL. Zjazd postanowił także, że PTT będzie kontynuowało działania mające na celu uregulowanie ruchu quadów w górach. To tylko niektóre decyzje merytoryczne Zjazdu.
Nowym prezesem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego został Wojciech Szarota, prezes Oddziału PTT Beskid z Nowego Sącza. Znacząco zmienił się też skład pozostałych władz organizacji. Prezes Szarota gorąco podziękował ustępującemu zarządowi, a zwłaszcza prezesowi Józefowi Haduchowi, deklarując chęć kontynuowania jego pracy.

Tomasz Kwiatkowski